NOVI VPOGLEDI V MLADINSKO DELO
V zadnjem tednu januarja se je skupina mladinskih delavcev Centra za mlade Domžale (CZM), predstavnikov Občine Domžale in mladih, ki sodelujejo pri mednarodnih projektih CZMja, podala na študijski obisk na Dansko. Obisk, podprt s strani Erasmus+ programa, je bil prava priložnost za spoznavanje danskega sistema mladinskega dela in izmenjavo izkušenj z našimi danskimi kolegi.
Obisk je bil posvečen ogledom različnih mladinskih centrov, kjer so se naši udeleženci spoznali z inovativnimi praksami, ki jih uporabljajo pri delu z mladimi. Skozi številne predstavitve in pogovore so udeleženci spoznavali, kako vključiti mlade v skupnost, jih podpreti ob prehodu v odraslost in jim zagotoviti pomoč, ko le-to potrebujejo. Zanimivo je bilo tudi poklepetati s mladimi, ki so predstavili svoj pogled na življenje na Danskem, pozitivne vidike in tudi izzive. Vzdušje je bilo navdihujoče, saj je Danska že vrsto let zgled, kako ustvariti dobro podporno okolje za mlade. Udeleženci so imeli priložnost spoznati primer dobre prakse s področja zagotavljanja dostopnih namestitev za mlade in študente, ki jim hkrati omogoča tudi podporo pri poklicni poti in pridobivanju prvih delovnih izkušenj. Del študijskega obiska je bil namenjen tudi predstaviti delovanja CZMja in aktivnosti Občine Domžale na področju mladih, ki se je nadaljeval z izmenjavo izkušenj in razvijanjem idej za nadaljnje mednarodno sodelovanje.
Za zaključek z vami delimo mislih dveh udeleženk obiska:
»Navdušila me je stavba, ki jo vodijo mladi študenti, kjer vse organizirajo sami – od kuhanja obrokov, menije, pripravo in izvedbo kulturnih dogodkov… Mladinski centri so tehnično dobro opremljeni in imajo veliko prostora za kreativno izražanje mladih. Očitno je trenutno med dansko mladino zelo popularno snemanje podcastov, saj ima skoraj vsak mladinski center opremo in prostor za snemanje. Opazna je tudi močna povezava med ljudmi in odsotnost egoizma. Ljudje se kličejo po imenih, podpirajo eden drugega in skrbijo, da imajo vsi čim bolj enake možnost za doseganje svojih ciljev. Hvaležna sem za to izkušnjo in jo priporočam vsakomur.«
»Zelo mi je v spominu ostala organiziranost danske družbe, mirnost in sprejemanje posameznika. Predvsem sem se opazila občutek odgovornosti, da bolj poskrbijo za tiste, ki imajo manj ali se znajdejo v težji situaciji. Na primer šolski sistem omogoča dodaten 10. razred osnovne šole, kjer lahko ostanejo mladi, ki v tistem trenutku še niso pripravljeni na srednjo šolo ali pa še točno ne vedo kaj jih dejansko zanima. V tem dodatnem letu se intenzivno dela pripravi na srednjo šolo in iskanja svoje poklicne poti. Podoben primer je tudi »študentski dom«, kjer lahko eno leto bivajo mladi (18+), ki še iščejo svojo poklicno pot. Z delom na področjih kulturnega ustvarjanja in kulinarike si pridobivajo praktične izkušnje, hkrati imajo zagotovljeno bivanje in tedensko okrepljeno mentorstvo za raziskovanje kaj si želijo v prihodnosti. Torej to, da mladi pri 15. ali 20. letih še ne vedo čisto točno kaj si želijo v življenju, ne obsojajo, ampak jih podprejo pri iskanju možnosti. «

Avtor fotografije je organizacija Ungdomsskolen Alleroed Komune.