RAZUMEVANJE JEZE IN AGRESIJE PRI OTROCIH
V četrtek, 17. 10., se nam je v CZM pridružila Lili Kodelja, ki je zaposlena na ŠRCD LJubljana, enota Domžale. Kot univ. dipl. socialna delavka ter zakonska in družinska terapevtka se pri svojem delu srečuje z najrazličnejšimi situacijami in tematikami. Tokrat je vodila predavanje na temo razumevanja jeze in agresije pri otrocih.
Jeza je naraven čustven odziv, ki ga ima vsak od nas, vključno z otroci. Pojavi se, ko je zaznana grožnja, krivica in frustracija. Je torej popolnoma normalen odziv človeka, ko ta naleti na neko frustracijo.
Do težave pride pri percepciji staršev, ki želijo na vsak način pomiriti situacijo in ne dovolijo, da bi se otrok jezil. Jeza se pri slednjih izraža na različne načine – jok, kričanje, fizični izbruhi,… In vse to je del otrokovega razvoja, zato je pametno, da jim dovolimo doživeti te občutke. Skozi odraščanje se jo otroci učijo izražati in obvladovati. Pomembno je, da ločimo otrokovo vedenje od njegove osebnosti, ker to ni eno in isto – vedenje je lahko neprimerno, a lahko ga tudi popravimo.
Jeza predstavlja pozitivno čustvo in je pravzaprav energija – iniciativa, ki sproži reakcijo, da nekaj naredimo. Agresivno vedenje predstavlja derivat jeze, ki je lahko usmerjeno na otroka samega ali pa navzven. Skušamo razumeti, kako otrok doživlja določeno situacijo in, da si pri svoji reakciji ne morejo pomagati. Prvi zgled so starši in to, kako se oni obnašajo ob svojih frustracijah.
Starši, stojite otrokom ob strani in jim predstavljajte dober vzor – čeprav je včasih težko.