Letos ga obeležujemo 11. februarja pod geslom “Skupaj za boljši internet”. Poudarja se prekomerna raba zaslonov in naraščajoča digitalna odvisnost, predvsem mladih in otrok.
Na ta dan se še posebej spodbuja varna in odgovorna raba spleta, zlasti pri mlajših generacijah.
Zaskrbljujoči so podatki raziskave Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju, ki jih je predstavil NIJZ. Skoraj 10% mladostnikov poroča o problematični rabi družbenih omrežij, pri čemer so v ospredju 13-letniki. Približno četrtina mladostnikov dnevno igra video igre, od tega dobra polovica več kot dve ali tri ure na dan, 9% pa jih poroča o znakih zasvojenosti.
Tudi starejše generacije čedalje bolj posegajo po takšnih prostočasnih aktivnostih – “skrolanje” po družbenih omrežjih, igre na srečo za denar in podobno. Tretjina odraslih v starosti med 15 in 64 let temu nameni več kot tri ure dnevno, 6% jih kaže znake zasvojenosti.
Pretirana raba digitalnih naprav lahko pripelje do različnih težav, kot so na primer zanemarjanje šolskih, službenih ali družinskih obveznosti in prostočasnih aktivnosti, fizične težave (glavoboli, bolečine v vratu, poslabšan vid), razdražljivost, tesnobnost, depresivnost ob omejitvi dostopa, težave s spanjem, kronična utrujenost.
Če potrebujete pomoč pri zmanjševanju uporabe digitalnih naprav se lahko obrnete na Centre za duševno zdravje, NIJZ – program MIRA za duševno zdravje, Mladinsko klimatsko zdravilišče Rakitna, Psihiatrično bolnišnico Idrija, Center za zdravljenje odvisnosti Nova Gorica ali druge nevladne organizacije.
Sami pa lahko storimo že veliko, če se skušamo držati uravnotežene rabe telefonov in računalnikov, in s tem prispevamo k boljšemu duševnemu zdravju in kakovosti življenja. Nekaj nasvetov:
Omejite čas na zaslonih – dogovorite se o maksimalnem času uporabe zaslonov dnevno.
Digitalne proste cone – na primer brez telefonov pri obrokih, pred spanjem, v spalnici.
Izklopite obvestila in zmanjšajte motnje digitalnega sveta.
Spodbujajte analogne aktivnosti, kot so šport, druženje in branje.
Vzpostavite digitalni detox – izogibajte se digitalnim napravam pred spanjem.
Uporaba starševskega nadzora – omejite otrokom dostop do neprimernih vsebin, skupno z otrokom spremljajte njegovo uporabo in jih učite kritičnega vrednotenja vsebin.
Bodite dober zgled – otroci in mladi posnemajo navade odraslih.
Povzeto po Ozaveščanje o digitalnih odvisnostih in iskanje rešitev | GOV.SI.